ÇAKÜ Akademik Birim Toplantıları kapsamında Rektör Çiftçi Edebiyat Fakültesinde

Çankırı Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ) Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, geleceğe dair projelerin ele alındığı “Ortak Akıl” toplantılarına Edebiyat Fakültesi ile devam etti. Toplantıya, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Odabaş ve ÇAKÜ Akademik Birimler Koordinatörü Prof. Dr. Şebnem Kuşvuran ve akademisyenler katılım sağladı.

“Ortak Akıl” ve “Birlikte Yönetim” Anlayışı

Rektör Harun Çiftçi, toplantıda yapmış olduğu konuşmasında, ÇAKÜ’de ortak akıl ile hareket eden bir yönetim anlayışını benimsediklerini dile getirerek:

“Öğrencilerimiz ve hocalarımız, üniversitelerin varoluş sebepleri olup bizlerin de bu görevlerde bulunmasının ana odağıdır. Bu nedenle öğrencilerimiz ve sizlerin fikirlerini almak bizler için çok önemli. Bildiğiniz gibi ülkemiz zor bir süreçten geçiyor. Bu süreçte, ülkemizin geleceği için eğitimin uzaktan da olsa devam etme zorunluluğu var. İnşallah en kısa zamanda yeniden yüz yüze eğitime de döneceğimize inanıyorum. Bu zorlu süreçte, yönetim olarak bizler de acil tedbirler almak zorunda kaldık ve merkezde bulunan riskli gördüğümüz bazı birimlerimizi ivedilikle kampüsümüze taşımaya başladık. Sizlerin daha iyi ortamlarda çalışabilmesi için en uygun ortamları imkânlar ölçüsünde hazırlamak, bizlerin asli bir görevidir. Bu süreçte ‘Ortak Akıl’ ve ‘Birlikte Yönetim’ anlayışına uygun olarak bu toplantıları düzenleyerek sizlerden fikir, düşünce ve öneriler almak istiyoruz. Sahada olan sizlerin görüşleri bizim için çok kıymetli. Sizleri dinleyeceğiz ve planlamayı, hedefleri hep birlikte gerçekleştireceğiz.”

ÇAKÜ Kendi Sınırlarını Aşmaya Devam Ediyor

“Sizlerle beraber üniversitemizin başarısını daha da yukarı taşıyacağız, ülkemiz için sorumluluk ve inisiyatif almaktan çekinmeyeceğiz, uluslararası alanda da yapacağımız bilimsel çalışma ve araştırmalarla adımızı duyurmaya devam edeceğiz. Almış olduğumuz tüm bu sorumlulukların güvencesi de elbette sizlersiniz. ÇAKÜ bugün akademik camia başta olmak üzere tüm kesimlerin takip ettiği ve adından da söz ettiren uluslararası bir üniversite konumundadır.”

Çankırı Karatekin Üniversitesi’nin “2022-2026 Stratejik Planı” ve “Sürdürülebilir Kalite Politikası” dahilinde akademik kadrosunun niteliğini artırma adına bazı çalışmalar yaptığını ve bunun meyvelerinin de yakın zamanda alınmaya başlanacağının altını çizen Rektör Çiftçi “Ortaya koyduğumuz bu kriterler kapsamında, hem içimizdeki rekabeti ve çalışma motivasyonunu artıracağız hem de yaptığımız bilimsel çalışma ve sosyal etkinlikleri toplumsal katkıya dönüştüreceğiz. ÇAKÜ, uluslararası tanınırlığı olan bir üniversite olarak büyümeye ve gelişmeye hız kesmeden devam edecek. Bu süreç içerisinde, yönetim olarak bizler de eğitim kadromuzu, nitelikli ve adaletten ayrılmadan güçlendirmeye çalışacağız.” ifadelerini kullandı.

Rektör Çiftçi’den Üniversite- Şehir İş birliği Vurgusu

“Kamuoyunda üniversitelerden beklentiler oldukça yüksek. Toplum, bilimsel bir akıl olarak gördüğü bizlerden, her konuda fikir ve çalışma bekliyor. Bir şehir üniversitesi olarak bizler de şehrimizdeki tüm kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarından gelen iş birliği ve etkinlik taleplerini elimizden geldiği ölçüde karşılamaya çalışıyoruz. Çünkü bilginin hızlı bir şekilde üretilip yaygınlaştığı ve toplumun dönüşüm yaşadığı bir çağda, bilimsel akıl olarak bizlerin boşluğunu başka odaklar doldurabilir. Bu hem toplumun yapısını bozabilir hem de hatalı bir dönüşüme yol açabilir. Kısaca toplumsal bir dezenformasyona neden olabilir. İşte bunun önüne geçebilmek adına, üzerimize bazı sorumluluklar alıyor, şehrimizdeki tüm kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları ile ortak hareket ediyoruz. Bu anlamda fedakârca sorumluluk alan siz değerli mesai arkadaşlarımıza da ayrıca teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullanan Rektör Çiftçi konuşmasında, sosyal bilimcilerin toplumsal ve sosyal çalışma alanlarının oldukça geniş olduğunu belirterek, Edebiyat Fakültesi akademisyenlerinin yetkinliklerini toplumsal katkıya dönüştürmelerinin önemini vurguladı.

Toplantı, talep ve önerilerin değerlendirilmesi ile sona erdi.

Yayınlanma Tarihi: 13 Mart 2023 Pazartesi