ÇAKÜ’den 50 Yıllık Akademik Çınar Prof. Dr. Mehmet Muhtar Kocakerim’e Anlamlı Jest

Çankırı Karatekin Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nde 2011-2020 tarihleri arasında öğretim üyesi olarak görev yapan ve 2020’de  50 yıllık akademik hayatını noktalayarak emekli olan Prof. Dr. Mehmet Muhtar Kocakerim’in adı,  Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği’ne ait öğrenci laboratuvarına verildi.

 Üniversite Senatosu’nun 05.08.2021 tarih ve 21 sayılı toplantısının 12 numaralı kararı ile adı  "Prof. Dr. M. Muhtar Kocakerim Öğrenci Laboratuvarı" olarak değişen laboratuvarın açılışı, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, Rektör Yardımcısı ve Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Erdem, Rektör Yardımcısı Hüseyin Odabaş, Prof. Dr. M. Muhtar Kocakerim,  Fakültede görev yapan akademisyenler ve öğrencilerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Törenin açılışında konuşan Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi,” Şu an çok güzel bir olaya tanıklık ediyoruz. Allah, her akademisyene böyle dolu dolu, bilimsel literatüre ciddi manada katkılar yapıp; öğrencileri ile birlikte mutlu, uzun ve sağlıklı bir meslek hayatı nasip etsin” diyerek iyi dileklerini paylaştı.

Prof.Dr. Harun Çiftçi konuşmasına şu şekilde devam etti: “Hocamızın özgeçmişini duyunca hepiniz gibi ben de gıpta ettim ve gurur duydum. Ben de kimya mühendisliği mezunu bir akademisyen olarak kimya mühendisliğinin Türkiye için ne kadar önemli olduğunu yakinen müşahede etmekteyim. Özellikle Cumhuriyet’ten sonra Türkiye’nin kalkınması noktasında kimya mühendislerinin almış olduğu rol aynı zamanda milli bir roldür. Bu milli role çaba sarf eden; gayret gösteren; Türkiye’nin geleceği için emek sarf eden tüm kimya mühendisliği bölümlerinde görev yapmış olan hocalarımızdan vefat etmişlere rahmet; hayatta olanlara da sağlık diliyoruz. Aynı zamanda kendilerine teşekkürlerimizi ve minnettarlığımızı da bildiriyoruz. Sayın Hocamın dolu dolu bir hayatı olmuş; elliye yakın bilim insanı yetiştirmiş. Bölüm Başkanımız tarafından öğrenci laboratuvarına Sayın Hocamızın isminin verilmesi teklifi geldiğinde çok mutlu olduk. Bu manada değerli hocamızın ismini laboratuvarda yaşatmak; gelen öğrencilerimize bir rol modeli olarak hocamızı anlatabilmek bizler için bir kazanımdır. Özellikle Çankırı Karatekin Üniversitesi’nde Kimya Mühendisliği Bölümü’nün kurulmasında önemli roller üstlenen ve şu aşamada göz doldurucu yayınlar yapılmasında katkı sağlayan Sayın Hocamıza emek ve katkılarından dolayı ayrıca teşekkür ediyoruz”.

Yapılan anlamlı jest ve gösterilen vefa örneği sonrası duygusal anlar yaşayan Prof. Dr. M. Muhtar Kocakerim ise duygularını şu şekilde ifade etti; “ 50 yıllık akademik hayatım içinde şu an, benim için çok değerli ve kıymetli bir anı olarak hafızamın en özel yerine kaydedildi. Çok şey yaşayıp, çok sorunla karşılaştığımız; çok çalışıp çok emek verdiğimiz 50 yıllık meslek hayatımızın sonuna geldik ve nihayet emekli olduk. 50 yılın sonunda böyle anlamlı bir ödülle noktayı koymak çok onur verici bir durum ve çok mutlu oldum. Bu kadirşinaslığı gösteren Rektörümüze, Üniversitemize, Fakülteme ve çalışma arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum”. 

Rektör Yardımcısı ve Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Erdem de Üniversiteye sağladığı akademik katma değer ve bilimsel çalışmalar için Prof. Dr. Kocakerim’e teşekkür ederek kendisine bundan sonraki yaşamında sağlık ve mutluluklar diledi.

Prof. Dr. M. Muhtar Kocakerim’in öğrenci ve çalışma arkadaşlarının Hoca ile ilgili duygu, düşünce ve anılarını paylaşılması sonrası Prof. Dr. M. Muhtar Kocakerim Öğrenci Laboratuvarı" açılışı gerçekleştirildi.

Yayınlanma Tarihi: 20 Ağustos 2021 Cuma